Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı

Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı

2014 Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Kayıt

****Eğitim dili İngilizce, Almanca ve Fransızca (Hazırlık Sınıfı olan) veya %30 İngilizce diploma programlarına kayıt yaptıran öğrencilerin, 17 Eylül 2014 tarihinde Saat 10.00'da Göztepe Yerleşkesi Yabancı Diller Yüksekokulunda yapılacak olan “yabancı dil yeterlik sınavına” girmeleri zorunludur.

       Arapça yeterlik sınavı 17 Eylül 2014 tarihinde Saat 10.00'da Bağlarbaşı Yerleşkesinde İlahiyat Fakültesinde yapılacaktır.

 

Kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 8-12 Eylül 2014 tarihleri arasında Üniversitemiz Öğrenci İşleri Daire Başkanlığında yapılacaktır.

 

2014 Dikey Geçiş Sınavı (DGS): Yerleştirme Sonuçlarının Açıklanması


DGS öğrencileri için gerekli belgeler;  (DGS öğrencileri Ön kayıt yaptırmayacaklardır.) 

 • Yerleşme sonuç belgesi,
 • Lise ve Önlisans Diploması veya Geçici Mezuniyet Belgesinin aslı ve fotokopisi,
 • Transkript (Mezun olduğu üniversitesinden onaylı),
 • Ders içerikleri (Mezun olduğu üniversitesinden onaylı),
 • 3 adet 4.5x6 cm boyutunda fotoğraf (Fotoğraflar son altı ay içinde, önden, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmiş bulunmalıdır),
 • Banka dekontu,  (Birinci öğretim hariç) ücret yatırcaklar listesi tıklayınız.(Öğrenci numarası ile birlikte Denizbank Şubelerine yatırılabilir.)
 • Liseyi yurt dışında bitirenler için ayrıca Milli Eğitim Bakanlığından (veya İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden) alınan diploma denklik belgesi,
 • Askerlik durum belgesi.(Askerlik yaşı gelmiş her erkek öğrenci askerlik durum belgesi getirecektir. Askerlik durum belgesi, e-devlet şifresiyle giriş yapılarak ilgili adresten alınabilir. Buradan alamayanlar askerlik şubelerinden alabilirler.)

 

Önemli Notlar; 

 • Adayların kayıt için bizzat başvurmaları gerekmektedir.(Noter vekâleti ile başvuru alınabilir. Posta yoluyla kayıt yapılmaz.),
 • Eksik belge ile kayıt yapılmaz,
 • Kayıt işlemi tamamlanan öğrenciler bys.marmara.edu.tr adresinden giriş yaparak “ilk şifre oluştur” ekranından şifrelerini alabileceklerdir.

 

Daha önce alınan derslerin işlenmesi,

 -Üniversitelerin herhangi bir programına bir süre devam ettikten sonra veya bu programdan mezun olduktan sonra üniversiteye giriş sınavına girerek üniversitemize kayıt yaptıran öğrenciler ilk kayıttan itibaren on iş günü içinde muafiyet talebinde bulunmaları gerekmektedir. Belirtilen süreler içerisinde ders işlenmesi talebinde bulunmayan öğrencilerin daha sonraki talepleri kabul edilmez ve kaydoldukları birimin tüm eğitim-öğretimin müfredatından sorumlu olurlar.

 

Ders işlenmesi talebinde bulunulması için gerekli belgeler;

-Dilekçe

-Transkript (Kaydı silinen ya da mezun olunan yükseköğretim kurumunca onaylı),

-Ders İçerikleri (kaydı silinen ya da mezun olunan yükseköğretim kurumunca onaylı).

 • Belirtilen tarihte kaydını yaptırmayan aday herhangi bir hak iddia edemez,
 • Merkezi yerleştirme işlemi ile bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan adayların kayıtlarını yaptırabilmeleri, Marmara Üniversitesinin aradığı bütün koşulları taşımalarına bağlıdır. Bir adayın ÖSYS Sonuç Belgesinde bir programı kazandığının yazılmış olması bu adaya, ilgili programın öngördüğü diğer koşulları taşımadan kayıt yaptırma hakkı vermez,
 • Kayıt yaptırdıktan sonra kendi isteği ile kaydını sildiren adaylara katkı payı iadesi yapılmayacaktır,

Üniversitemiz Göztepe Yerleşkesine ulaşım için;        http://www.marmara.edu.tr/tr/kampus/ulasim

Bu sayfa Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından en son 16.09.2014 14:42:19 tarihinde güncellenmiştir.