Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı

Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı

Sıkça Sorulan Sorular

« Geri Dön

Yaz Okulu *

Üniversitenizde verilmesi düşünülen, verilen derslerin içeriklerini nereden bulabilirim ? *

 

Aşağıdaki linklerden program çıktılarını alabilirsiniz.

 

http://llp.marmara.edu.tr/organizasyon.aspx?kultur=tr-TR&Mod=1

 

Yukarıdaki linke göre;

1) Programlar Hakkında Bilgi

2) Ön Lisans - Lisans - Yüksek Lisans

 

http://llp.marmara.edu.tr/

1) ECTS- Türkçe (İngilizce)

2) Programlar Hakkında Bilgi

3) Ön Lisans - Lisans - Yüksek Lisans

Yaz okulunda ön kayıtta seçmiş olduğum dersler açılmazsa ne yapmam gereklidir? *

 Yeterli öğrenci sayısına ulaşılamadığı için açılamayan derslere kayıtlı öğrenciler, açılmayan dersin yerine “Kesin Kayıt” tarihlerinde BYS üzerinden başka bir ders seçebilir veya ücretlerinin iadesini isteyebilirsiniz. Açılmayan dersin yerine açılan derslerden ders seçmek isteyen öğrenciler, BYS'de açılmayacak olan dersi/dersleri üzerlerinden silip, başka bir dersi veya dersleri ekleyebileceklerdir. Ücret İadesi almak isteyen öğrenciler “BYS’den “Bilgilerim” kısmından IBAN ve İletişim bilgilerini doldurması gerekmektedir. IBAN numarasının öğrencinin kendisine ait olması şarttır, aksi durumda iade yapılamaz

Yaz okulunda açılmayan bir dersi başka bir üniversiteden alabilirmiyim ? *

  Diğer Üniversitelerin yaz okullarından ders almak isteyen üniversitemiz öğrencilerinin, alacakları derslerin üniversitemizde açılmamış olması ve ders içeriklerinin, haftalık saat ve kredi bakımından eşdeğerliliğinin öğrenci tarafından belgelenmesi bağlı olduğu Fakülte/Yüksekokul Yönetim Kurullarınca karara bağlanması gerekmektedir.  

Yaz okulunda Bölüm/Programımda ve Fakülte/Yüksekokulumda açılmayan bir dersi başka bir birimden alabilirmiyim ? *

  Farklı birimlerden ya da bölümlerden ders alacak öğrenciler bağlı bulundukları Fakülteye/ Yüksekokula dilekçe vererek, ilgili Yönetim Kurulu Kararı ile ders alacağı Fakülteye/Yüksekokula başvuracaklardır. Buna göre çıkacak olan kararlara göre ders alınıp alınamayacağı kesinleşmektedir.

Yaz okulu ders ücreti ne kadardır? *

  Yaz okulu ders ücretleri, dersin açılacağı Fakülteye / Yüksekokula ve toplam (teorik + uygulama) ders saatine göre hesaplanır. Yaz dönemine ilişkin birim bazında bir ders saat ücreti ilgi ilandaki tablodan görülebileceği gibi yaz okulunda bir öğrencinin kayıtlanacağı derslere göre ödeyeceği tutar BYS'den önkayıt zamanı içinde öğrenilebilecektir. Yaz okulu ders ücretleri ayrıca öğrencinin uyruğuna ve dersin eğitim diline göre değişiklik göstermektedir.

Yaz okulunda Üniversitenizden ders alabilirmiyim? *

  Üniversitemizden misafir öğrenci olarak ders alabilirsiniz. Bunun için haziran ayında Üniversitemiz web sayfasından ilgili duyuruya bakarak almak istediğiniz dersin “açılması önerilen dersler” listesinde olup olmadığına bakmalısınız. İstediğiniz ders varsa Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına gelerek Öğrenci belgesi ve kimlik ile birlikte başvuru yapabilirsiniz.      Misafir öğrenci kaydı yapıldıktan sonra https://bys.marmara.edu.tr/ adresinden Bilgi Yönetim Sistemine giriş yapıp “İlk şifrenizi oluşturmak için tıklayınız” linkini seçerek şifrenizi oluşturabilir, ders seçimi yapabilirsiniz. (bknz. http://oidb.marmara.edu.tr/bolum/727203/sayfa/5008/yaz-okulu )