2019 Dikey Geçiş Kayıt İşlemleri

Üniversitemize Dikey Geçiş Sınavı (DGS)  ile kayıt hakkı kazanarak E-kayıt yaptırmak isteyen adaylar, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının e-devlet kapısı üzerinden sunduğu "Üniversite E-Kayıt" uygulamasını tıklayarak, https://www.turkiye.gov.tr/yok-universite-ekayit_adresi üzerinden 09-11 Eylül 2019 saat 23:59'a kadar elektronik kayıt işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir. E-Kayıt uygulaması kullanmayan adayların kayıtları 09 - 13 Eylül 2019 Cuma günü mesai bitimine kadar  yerleştirildiği Fakülte / Yüksekokul Öğrenci İşleri tarafından alınacaktır. Adayların ilgili sürelerde kayıt yaptırmaları gerekmektedir. 

 • Adayların kayıt için bizzat başvurmaları gerekmektedir.(Noter vekâleti ile başvuru alınabilir. Posta yoluyla kayıt yapılmaz.),
 • Eksik belge ile kayıt yapılmaz.
 • Herhangi bir Üniversiteden mezun durumda olanlar lise ve önlisans diplomalarını getirmek zorundadırlar. Lise ve önlisans diplomanızı Üniversitenizden alınız, kayıt tarihlerinde teslim ediniz.
 • Kayıt işlemi tamamlanan öğrenciler bys.marmara.edu.tr adresinden giriş yaparak “ilk şifre oluştur” ekranından şifrelerini alabileceklerdir.

Kayıt için gerekli belgeler;

 • -Yerleşme sonuç belgesi,
 • -Lise ve Önlisans Diploması veya Geçici Mezuniyet Belgesinin aslı ve fotokopisi (Her iki diploma da gereklidir.),
 • -Transkript (Mezun olduğu üniversitesinden onaylı),
 • -Ders içerikleri (Mezun olduğu üniversitesinden onaylı),
 • -3 adet 4.5x6 cm boyutunda fotoğraf (Fotoğraflar son altı ay içinde, önden, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmiş bulunmalıdır),
 • -Banka dekontu,  (Birinci öğretim hariç) İÖ Bölüm/Programlara yerleşen adaylar ile başka bir üniversitede kayıtlı adaylar ücret yatıracaklardır. MÜ Öğrenci İşleri Daire Başkanlığında verilecek öğrenci numarasına yerleşke içerisindeki Yapı Kredi Mobil Bankasına ücret yatırılabilir.
 • -Liseyi yurt dışında bitirenler için ayrıca Milli Eğitim Bakanlığından (veya İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden) alınan diploma denklik belgesi,
 • -Askerlik durum belgesi.(Askerlik yaşı gelmiş her erkek öğrenci askerlik durum belgesi getirecektir. Askerlik durum belgesi, e-devlet şifresiyle giriş yapılarak ilgili adresten alınabilir.
 • -Daha önce alınmış ders/derlerin içerikleri (Muafiyet için gereklidir). Ders Muafiyet dilekçeleri ilgili Fakülte/Yüksekokula 10 iş günü içerisinde verilmek zorundadır. Aksi durumda muafiyet yapılamaz. 
 • -Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’na kayıt yaptıracak adayların tam teşekküllü  hastanelerden alınan kurul raporu getirmeleri gerekmektedir.
 •  -Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümüne kayıt yaptıracak adayların akciğer mikrofilm raporu getirmeleri gerekmektedir.

Daha önce alınan derslerin işlenmesi,

 -Üniversitelerin herhangi bir programına bir süre devam ettikten sonra veya bu programdan mezun olduktan sonra üniversiteye giriş sınavına girerek üniversitemize kayıt yaptıran öğrenciler ilk kayıttan itibaren on iş günü içinde muafiyet talebinde bulunmaları gerekmektedir. Belirtilen süreler içerisinde ders işlenmesi talebinde bulunmayan öğrencilerin daha sonraki talepleri kabul edilmez ve kaydoldukları birimin tüm eğitim-öğretimin müfredatından sorumlu olurlar.

 *Eğitim dili İngilizce, Almanca ve Fransızca (Hazırlık Sınıfı olan) veya %30 İngilizce diploma programlarına kayıt yaptıran öğrenciler, Göztepe Yerleşkesi Yabancı Diller Yüksekokulunda yapılacak olan "yabancı dil yeterlik sınavına" girmeleri zorundadırlar. Sınav tarih ve saati ile ilgili bilgiler kayıt esnasında Öğrenci İşleri Daire Başkanlığında veya Yabancı Diller Yüksekokulu web sayfasında bildirilecektir.

*Arapça Yeterlik Sınavı:

Sınav Yeri: Bağlarbaşı Yerleşkesinde İlahiyat Fakültesi Derslik Adı: MC 120

Sınav Tarihi: 16.09.2019 Saat: 14:00  

 

Ders işlenmesi talebinde bulunulması için gerekli belgeler;

-Dilekçe

-Transkript (Kaydı silinen ya da mezun olunan yükseköğretim kurumunca onaylı),

-Ders İçerikleri (kaydı silinen ya da mezun olunan yükseköğretim kurumunca onaylı).

 • -Belirtilen tarihte kaydını yaptırmayan aday herhangi bir hak iddia edemez,
 • -Merkezi yerleştirme işlemi ile bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan adayların kayıtlarını yaptırabilmeleri, Marmara Üniversitesinin aradığı bütün koşulları taşımalarına bağlıdır. Bir adayın ÖSYS Sonuç Belgesinde bir programı kazandığının yazılmış olması bu adaya, ilgili programın öngördüğü diğer koşulları taşımadan kayıt yaptırma hakkı vermez,
 • -Kayıt yaptırdıktan sonra kendi isteği ile kaydını sildiren adaylara katkı payı iadesi yapılmayacaktır,

ÖSYM Duyurusu için tıklayınız.

 Öğrenci numaranızı öğrenmek için tıklayınız.

DGS-2019 Şartlı Kayıt Duyurusu

2019 yılı Dikey Geçiş Sınavı kayıt tarihleri arasında yükseköğretim kurumlanndan mezun olamadığı için kazandığı programa kayıt yaptıramayan ancak kayıt tarihinden sonra stajını tamamlama, bütünleme sınavı, tek ders sınavı vb. başararak mezuniyet hakkı elde eden önlisans öğencilerinin bu durumları belgelemeleri kaydıyla 2019-2020 eğitim öğretim Yılı bahar Yarılı başlangıcına kadar, 2019 DGS'de kayıt hakkı kazandıkları lisans programlarına kayıt yaptırabilmeleri 31/07/2019 tarihli Yürütme Kurulu toplantısında uygun bulunmuştur.

HIZLI ERİŞİM