2022-2023 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÇİFT ANA DAL/ YAN DAL BAŞVURULARI

2022-2023 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÇİFT ANA DAL/ YAN DAL BAŞVURULARI

 

“Yükseköğretim Kurumlarında Ön Lisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Ana Dal, Yan Dal ile Kurumlararası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik”, “Marmara Üniversitesi Çift Ana dal  Programı Yönergesi” ve “Marmara Üniversitesi Yan dal Programı Yönergesi” kapsamında 2022 - 2023 Eğitim - Öğretim Yılı Güz Yarıyılında açılacak Çift Ana dal / Yan dal Programları, kontenjanları, başvuru koşulları ve önemli tarihler aşağıda belirtilmiştir.

 

 • Çift Ana Dal / Yan Dal Programları Başvuru Süreç Takvimi İçin Tıklayınız.
 • Yükseköğretim Kurumlarında Ön Lisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Ana Dal, Yan Dal İle Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik için Tıklayınız.
 • Marmara Üniversitesi Çift Ana Dal Programı Yönergesi İçin  Tıklayınız.
 • Marmara Üniversitesi Yan Dal Programı Yönergesi İçin Tıklayınız.
 • Çift Ana Dal Başvurusu Başarı Sırası İsteyen Bölümler İçin Tıklayınız.
 • Kontenjanlar ve Temel Alanlar İçin Tıklayınız.
 • Başvuru için Tıklayınız.  (09 Ağustos Saat 10:00’ da aktif olacaktır)

 

 

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 • 2022-2023 Güz Yarıyılı Çift Ana dal / Yan dal başvuruları 09.08.2022 Saat:10:00/ 12.08.2022 Saat: 17:00 tarihleri arasında online olarak https://basvuru.marmara.edu.tr/ web adresinde yer alan Çift Ana Dal / Yan Dal Başvuruları başlığı üzerinden yapılacaktır.
 • Daha önce başvuru sistemine kayıt olmayan öğrenciler   "Yeni Hesap"   açarak işlemlerine devam etmeleri gerekmektedir.
 • Sadece kontenjan tablosunda bulunan programlara başvuru alınacaktır.
 • Başvuru sisteminde başvurunuzu yaparken tüm adımlarda (ÖSYM yerleştirme yılınız, puan bilgileriniz, gano vb.) bilgilerin doğruluğunu mutlaka kontrol ediniz.
 • Kayıt hakkı kazanan asil/yedek öğrencilerin kayıt işlemleri takvimde belirtilen tarih aralıklarında Başvuru sistemi üzerinden yapılacaktır.
 • Başvuru sırasında yapılan tercihlerde sadece 1 adet tercihinize asil ya da yedek olarak yerleşebilirsiniz. Bu sebeple tercih sıranızı azami dikkatle yapmanız gerekmektedir.

 

Başvuru ve Kabul Koşulları:

Çift Ana Dal

 • Öğrenci aynı anda birden fazla Çift Ana dal Programına kayıt yaptıramaz. Ancak öğrenci Çift Ana dala ek olarak bir Yan dal Programına kayıt yaptırabilir.
 • Öğrenci Çift Ana dal Diploma Programına, Ana dal Lisans Diploma Programında en erken üçüncü yarıyılın başında, en geç ise dört yıllık programlarda beşinci yarıyılın başında, beş yıllık programlarda yedinci yarıyılın başında, altı yıllık programlarda ise dokuzuncu yarıyılın başında Ana dal Ön Lisans Programında en erken ikinci yarıyılın başında, en geç ise üçüncü yarıyılın başında başvurabilir.
 • Öğrencinin başvuru sırasında Ana dal Programındaki genel akademik başarı not ortalamasının 4,00 üzerinden;

Sosyal ve Beşerî Bilimler Temel Alanlarında 3,25

Fen ve Mühendislik Bilimleri Temel Alanlarında 3,25

Sağlık Bilimleri Temel Alanlarında 3,25

Farklı alanlara başvuru yapmak isteyen öğrencilerin GANO bilgisinin 3,50 olması gerekmektedir.

 • Ana Dal Programında başarı sıralaması açısından en üst % 20 içinde yer alması gerekir. Eğer bu koşulu sağlayamıyor ise tercih edeceği programda giriş yılı itibari ile Marmara Üniversitesi Taban Puanını karşılamak zorunludur.
 • Tıp, Diş, Eczacılık, Hukuk, Mühendislik, Mimarlık ve Öğretmenlik gibi Programlara başvurularda öğrencinin ilgili yılda ki ÖSYM Kılavuzunda yer alan başarı sırası şartını sağlaması gerekmektedir.
 • Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile Üniversitemize kayıtlı öğrenciler başarı sırası şartı arayan programlara başvuru yapamazlar/başvuruları reddedilir.
 • Yurt dışından öğrenci kabul kontenjanları kapsamında kayıt olan öğrenciler ile Yurt dışından yatay geçiş ile gelen ve YKS başarı sırasını sağlayamayan öğrenciler başarı sırası şartı arayan programlara başvuru yapamazlar/başvuruları reddedilir.

 

 Yan Dal

 • Öğrencinin başvurduğu yarıyıla kadar aldığı Ana dal Programındaki tüm kredili dersleri başarıyla tamamlamış olması gerekir.
 • Öğrenci Yan dal Diploma Programına, Ana dal Lisans Diploma Programında en erken üçüncü yarıyılın başında, en geç ise dört yıllık programlarda beşinci yarıyılın başında, beş yıllık programlarda yedinci yarıyılın başında, altı yıllık programlarda ise dokuzuncu yarıyılın başında Ana dal Ön Lisans Programında en erken ikinci yarıyılın başında, en geç ise üçüncü yarıyılın başında başvurabilir.
 • Öğrencinin başvuru sırasında Ana dal Programındaki genel akademik başarı not ortalamasının 4,00 üzerinden en az 2,75 olması gerekir.

 

YABANCI DİL VE ÖZEL YETENEK SINAV İŞLEMLERİ

Yabancı Dil Yeterlik Sınav tarihleri aşağıdaki gibi olup, başvuru sistemindeki e-posta ve telefon bilgilerinizin mutlaka güncel kalmasını sağlayınız.

Sınava girecek öğrencilerin başvuru sistemlerinde “Sınav Giriş Belgesi” olacak ve tarih, yer, saat bilgileri bu belgede de görüntülenebilecektir.

İngilizce Yeterlik Sınavı: 18 Ağustos 2022 Saat: 14:00 Göztepe Yerleşkesi Nihad Sayar Binası

Almanca Yeterlik Sınavı: 18 Ağustos 2022 Saat: 10:00 Göztepe Yerleşkesi Nihad Sayar Binası

Fransızca Yeterlik Sınavı: 18 Ağustos 2022 Saat: 10:00 Göztepe Yerleşkesi Nihad Sayar Binası

Arapça Yeterlik Sınavı: 18 Ağustos 2022 Saat: 10:00 Bağlarbaşı Yerleşkesi M. Cengiz Binası

Atatürk Eğitim Fakültesi

Resim-İş Öğretmenliği ve Müzik Öğretmenliği Özel Yetenek Sınavı: 17 Ağustos 2022 Saat: 11:00

Güzel Sanatlar Fakültesi

Müzik Özel Yetenek Sınavı: 17 Ağustos 2022 Saat: 10:00 Göztepe Yerleşkesi İletişim Faksültesi Binası

Fotoğraf Özel Yetenek Sınavı: 17 Ağustos 2022 Saat: 10:00  Acıbadem Yerleşkesi Fotoğraf Bölümü

Diğer Tüm Ortak Özel Yetenek Sınavı Yapan Bölümler (Heykel, Tekstil.Seramik ve Cam vb.) 17 Ağustos 2022 Saat: 10:00 Acıbadem Yerleşkesi  

Spor Bilimleri Fakültesi

Antrenörlük Eğitimi,  Beden Eğitimi Ve Spor Öğretmenliği,Spor Yöneticiliği Özel Yetenek Sınavı: 17 Ağustos 2022 Saat: 10:00 Anadolu Hisari Yerleşkesi Atletizm Sahası

Tüm soru ve sorunlarınız için http://destek.marmara.edu.tr/ adresinden Çift Ana Dal/ Yan dal başlığını seçerek talep oluşturabilirsiniz. Lütfen tek bir destek talebi açıp bekleyiniz. (Destek talebinize başvuru son tarihi/saati itibari ile  Kurumumuz tarafından geç dönülmesinden kaynaklanan mağduriyet oluşması durumunda Kurumumuz sorumludur.) Tekrar eden destek talepleri yoğunluk oluşturacağından çözümleme yapması daha uzun zaman almaktadır.

HIZLI ERİŞİM