Sık Sorulan Sorular

Türkiye Burslusu Öğrenci Olarak Kayıt

Öğrenci İşleri Daire Başkanlığımızın oidb.marmara.edu.tr web adresine giriş yaparak kayıt tarihlerini öğrenebilirsiniz. Kayıt için belirtilen evraklardan zorunlu olan belgelerle kayıt yapılacak olup zorunlu belgelerin eksik olması halinde kayıt yapılmayacaktır.

Zorunlu olmayan belgelerin bir yada birkaçının eksik olması durumunda şartlı olarak kayıt işlemi yapılır. Şartlı kayıt olanlar eksik olan belgelerini bir sonraki eğitim öğretim dönemi başlayana kadar teslim edebilirler.

İlgili belgeler ile birlikte yerleştikleri birim (Fakülte/Yüksekokul/Enstitü) öğrenci işleri bürosuna teslim edilerek kayıt işlemini tamamlayabilirler.

KAYIT İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

-Diploma (Zorunlu)

-Diploma Denklik Belgesi (Lisans Programına gelen öğrenciler için) (Zorunlu)

-Pasaport Fotokopisi (Zorunlu) (Aslı görülüp fotokopisi alınacak)

-Burs Taahhütnamesi (Zorunlu)

-Burs Sözleşmesi (Zorunlu)

-Transkript  

-TÖMER Belgesi (Türkçe yeterlilik belgesi C1 seviyesi)

-Uluslararası Geçerliliği Olan Yabancı Dil Belgesi (Yabancı Dilde Eğitim Veren

Programlar İçin)

-3 Adet Vesikalık Fotoğraf

-Birim tarafından varsa talep edilen diğer belgeler.

AÇIKLAMALAR

Kısmen yada tamamen yabancı dil eğitimli programlara yerleşen öğrencilerin yapması gerekenler;

Yerleştiğiniz program kısmen yada tamamen yabancı dil eğitimli olduğu için yabancı dil yeterlilik sınavına girmeniz gerekiyor. Durumunuz Yabancı Diller Yüksekokuluna bildirilmiş olacaktır. Yeterlilik Sınavına girebilmeniz için kayıt hakkı kazanmış olduğunuz birime kayıt için müracaat ettiğinizde e-posta adresiniz mutlaka Bilgi Yönetim Sistemine (BYS) kaydettiriniz 

Yabancı Diller Yüksekokuluna ait İletişim bilgileri.

Birim web adresi: https://ydil.marmara.edu.tr/

Birim e-posta: ydokulu@marmara.edu.tr

Birim öğrenci işleri e-posta: ydillerogrenci@marmara.edu.tr

Birim Tel:  0 216 777 29 02 - 0 216 777 29 03 - 0 216 777 29 04

Türkçe Eğitimli programlara yerleşenlerin öğrencilerin yapmaları gerekenler:

Yerleştiğiniz program Türkçe eğitimli olduğu için Türkçe dil yeterlilik sınavına girmeniz gerekiyor. Durumunuz Türkçe Öğretimi Uygulama Ve Araştırma Merkezine bildirilmiştir.  Yeterlilik Sınavına girebilmeniz için kayıt hakkı kazanmış olduğunuz birime kayıt için müracaat ettiğinizde e-posta adresiniz mutlaka Bilgi Yönetim Sistemine (BYS) kaydettiriniz 

Türkçe Öğretimi Uygulanır Ve Araştırma Merkezi

Birim web adresi: https://www.marmara.edu.tr/akademik/egitim-merkezleri/turkce-ogretimi-uygulama-ve-arastirma-merkezi-marmara-tomer

Birim e-posta: tomer@marmara.edu.tr

HIZLI ERİŞİM