Sık Sorulan Sorular

Kurumlararası Yatay Geçiş (Not Ortalaması ile)

Yatay geçiş kontenjanları Marmara Üniversitesi Önlisans ve Lisans Programları Yatay Geçiş Yönergesinde belirtilen koşullar çerçevesinde belirlenmektedir. Her yıl akademik takvimde belirtilen tarihlerde bölüm önerisi ve birim kurulu kararı ile senatoca belirlenir. Belirlenen kontenjanlar, başvuru tarihinden önce Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından https://oidb.marmara.edu.tr/  web sayfasında ilan edilir.

Her yıl eğitim öğretim dönemi başlamadan önce https://takvim.marmara.edu.tr/ adresinde başvuru tarihleri belirtilmektedir ve  https://basvuru.marmara.edu.tr/  adresinden online olarak başvuru yapılmaktadır.

Kurumlararası Yatay Geçiş başvurusu yapabilmek için GANO’nuzun 4 ,00 üzerinden en az 3,00 olması ve yatay geçiş yapacağınız yarıyıla kadar müfredatınızda bulunan tüm dersleri almış ve başarmış olma şartı yer almaktadır. Diğer koşullar için http://dosya.marmara.edu.tr/www/mevzuat/2018/yatay_y_nerge.pdf adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kurumlararası Yatay Geçiş ile aynı bölüme başvurabilirsiniz ya da bölüm adı farklı olup ders içeriğinin en az %80 uyumlu olduğu bölümlere başvuru yapabilirsiniz.

İlgili tarihlerde https://oidb.marmara.edu.tr/ web sitesinde başvuru için gerekli belgeler ile ilgili duyuru yapılmaktadır. 

HIZLI ERİŞİM