Sık Sorulan Sorular

Yaz Okulu

Üniversitemizden misafir öğrenci olarak ders alabilirsiniz. Bunun için Üniversitemiz web sayfasından ilgili duyuruya bakarak almak istediğiniz dersin “açılması önerilen dersler” listesinde olup olmadığına bakmalısınız. http://basvuru.marmara.edu.tr/ adresinden misafir öğrenci kaydınız yapılıp öğrenci numaranızı başvuru sisteminde görüntüleyebildikten sonra https://bys.marmara.edu.tr/ adresinden Bilgi Yönetim Sistemine giriş yapıp “İlk şifrenizi oluşturmak için tıklayınız” linkini seçerek şifrenizi oluşturabilir, ders seçimi yapabilirsiniz.

Detaylı bilgi her yıl akademik takvimde ilan edilen tarihlerde oidb.marmara.edu.tr sayfasında yayımlanan Yaz Okulu Kılavuzunda bulunmaktadır.

  Yaz okulu ders ücretleri, dersin açılacağı Fakülteye / Yüksekokula ve toplam (teorik + uygulama) ders saatine göre hesaplanır. Yaz dönemine ilişkin birim bazında bir ders saat ücreti ilgi ilandaki tablodan görülebileceği gibi yaz okulunda bir öğrencinin kayıtlanacağı derslere göre ödeyeceği tutar BYS'den önkayıt zamanı içinde öğrenilebilecektir. Yaz okulu ders ücretleri ayrıca öğrencinin uyruğuna ve dersin eğitim diline göre değişiklik göstermektedir. 

Detaylı bilgi her yıl akademik takvimde ilan edilen tarihlerde oidb.marmara.edu.tr sayfasında yayımlanan Yaz Okulu Kılavuzunda bulunmaktadır.

  Farklı birimlerden ya da bölümlerden ders alacak öğrenciler bağlı bulundukları Fakülteye/ Yüksekokula dilekçe vererek, ilgili Yönetim Kurulu Kararına göre ders alınıp alınamayacağı kesinleşmektedir.

  Diğer Üniversitelerin yaz okullarından ders almak isteyen üniversitemiz öğrencilerinin, alacakları derslerin üniversitemizde açılmamış olması ve ders içeriklerinin, haftalık saat ve kredi bakımından eşdeğerliliğinin öğrenci tarafından belgelenmesi bağlı olduğu Fakülte/Yüksekokul Yönetim Kurullarınca karara bağlanması gerekmektedir.  

 Yeterli öğrenci sayısına ulaşılamadığı için açılamayan derslere kayıtlı öğrenciler, açılmayan dersin yerine “Kesin Kayıt” tarihlerinde BYS üzerinden başka bir ders seçebilir veya ücretlerinin iadesini isteyebilirsiniz. Açılmayan dersin yerine açılan derslerden ders seçmek isteyen öğrenciler, BYS'de açılmayacak olan dersi/dersleri üzerlerinden silip, başka bir dersi veya dersleri ekleyebileceklerdir. Ücret İadesi almak isteyen öğrenciler “BYS’den “Bilgilerim” kısmından IBAN ve İletişim bilgilerini doldurması gerekmektedir. IBAN numarasının öğrencinin kendisine ait olması şarttır, aksi durumda iade yapılamaz.

HIZLI ERİŞİM